This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Goście:

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Jesteś tutaj: Strona główna

Artykuły

Literacki projekt Saga dla seniorów

Bezpłatne warsztaty pisania i spotkania literackie przygotowuje dla seniorów Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie. Projekt Saga, finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpocznie się w kwietniu i potrwa do końca czerwca.

W ramach Sagi zorganizowanych zostanie osiem pięciogodzinnych lekcji kreatywnego pisania oraz pięć kilkugodzinnych spotkań z literatami i publicystami, podczas których będzie można rozmawiać o literaturze.

 


graf 1Warsztaty będą połączone z konkursem literackim. Najciekawsze prace zostaną wydane pod koniec lata w specjalnej publikacji. "Planujemy zainteresować prasę możliwością publikacji najciekawszych tekstów, przewidujemy dla uczestników Sagi drobne nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy ukończenia warsztatów" - powiedział Marcin Dyrcz z zespołu prasowego Stowarzyszenia Willi Decjusza.

Koordynatorka projektu Anna Kowalska uważa, że każdy uczestnik już po pierwszym spotkaniu zechce kontynuować udział w projekcie. "Warsztaty są propozycją ciekawego spędzenia czasu w gronie rówieśników. Dzięki zajęciom seniorzy przypomną sobie pierwsze, często ważne doświadczenia życiowe, a potem spiszą je" - wyjaśniła. Jak dodała, "głównym celem warsztatów nie jest tworzenie +kuźni talentów+; chodzi o to, by seniorzy poczuli, że ich wspomnienia i przeżycia są ważne i że mogą je utrwalić na papierze".

Udział w projekcie pozwoli zdobyć wiedzę m.in. na temat gatunków literackich, technik prowadzenia narracji, opisu wydarzeń i budowania fabuły, sposobów budowania dialogów i scen, a także o współczesnych, internetowych form komunikacji społecznej. Praktycznych umiejętności uczestnicy nauczą się podczas lekcji pisania i pracy z tekstem. Nie zabraknie gier literackich i zadań domowych.

Seniorzy będą także prowadzić bloga, na którym znajdą się wpisy oraz zdjęcia obrazujące ich pracy. Osoby powyżej 55. roku życia mogą do 10 kwietnia przysyłać zgłoszenia do udziału w projekcie. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronach internetowych villa.org.pl oraz saga.villa.org.pl

Warsztaty kreatywnego pisania Stowarzyszenie Willa Decjusza organizuje po raz drugi. Pierwsza edycja odbyła się w jesieni ubiegłego roku. "Zainteresowanie poprzednią edycją zachęciło nas do organizacji kolejnej. Przewidywaliśmy, że w warsztatach wezmą udział ok. 24 osoby, ale ostatecznie przyjęliśmy znacznie więcej, bo 32 osoby" - mówiła PAP koordynatorka.

Podkreśliła, że cała ubiegłoroczna grupa dotrwała do końca. Warsztaty zakończyły się nie tylko zdobyciem dyplomu, ale nawiązaniem nowych znajomości, które są kontynuowane do dziś m.in. w postaci nieformalnych spotkań w Willi Decjusza.

Długoterminowym celem projektu Saga (polegającego na warsztatach pisania, spotkaniach literackich i konkursie literackim) jest stworzenie nieformalnego klubu Saga. Jego członkowie regularnie spotykaliby się w Willi Decjusza, aby rozmawiać nie tylko o literaturze, ale i o wielu innych interesujących ich sprawach. Seniorzy tworzyliby koła zainteresowań, wyjeżdżali na wspólne wycieczki itp.

(przedruk za: ksiazki.wp.pl)

 

Free business joomla templates