This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Goście:

Odwiedza nas 52 gości oraz 0 użytkowników.

Jesteś tutaj: Strona główna

Artykuły

Spotkanie z autorką "Dziennika Helgi" Helgą Hoskova-Weissovą

Spotkanie z autorką "Dziennika Helgi" Helgą Hoskova-Weissovą w ŻIH 21.03. Warszawa (PAP) - Spotkanie z Helgą Hoskova-Weissovą, która przeszła przez getto w Tereziniei obóz Auschwitz, autorką książki "Dziennik Helgi", odbyło się w czwartek w Żydowskim InstytucieHistorycznym w Warszawie.


Helga WeissovaHelga Hoskova-Weissova, czeska Żydówka, w 1941 roku, miesiąc po swoich 12 urodzinach, została razem z rodzicami wysłana przez Niemców w transporcie Żydów z Pragi do getta w Terezinie. Spędziła tam trzy lata. Później była w obozach Auschwitz i Mauthausen.

Książka "Dziennik Helgi" zawiera fragmenty dzienników z tamtych czasów. Zapiski te są uzupełnione powojennymi wspomnieniami.

Ambasador Republiki Czeskiej Jan Sechter powiedział podczas spotkania w ŻIH, że Helga
Hoskova-Weissova jest ambasadorem międzypokoleniowego przekazu pamięci o milionach ofiar II wojny światowej i rasizmu.

Autorka książki "Dziennik Helgi" wyznała: "Niewielu zostało tych, którzy przeżyli, więc dobrze, żeby pozostały po nas świadectwa. Nie chodzi o to, by nas żałowano, o litowanie się nad naszym losem. Ważny jest przekaz dla następnych generacji".

Getto w Terezinie, do którego trafiła  Helga Hoskova-Weissova, było pomyślane przez Niemców jako pokazowe. Chcieli przekonać świat, że Żydom nie dzieje się nic złego. Jednak z Terezina wyjeżdżały transporty do obozów koncentracyjnych.

W Terezinie nastoletnia Helga zaczęła rysować sceny z życia getta. Ponieważ Niemcy zabronili filmowania i fotografowania, jej rysunki - powstało ich około 100 - są bezcennym materiałem dokumentacyjnym. Przedstawiają m.in. pracę więźniów na roli, kobiety w kuchni, rozwożenie żywności, łapanie pcheł, koncert, przyjazd delegacji Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Helga Hoskova-Weissova została po wojnie malarką. "Cały czas towarzyszy mi wojenna trauma i wracam do tamtej tematyki"  - zwierzyła się autorka "Dziennika Helgi". Po zakończeniu spotkania otwarto wystawę rysunków wykonanych przez Helgę Hoskova-Weissova w getcie i niemieckich obozach koncentracyjnych. Będzie czynna przez dwa tygodnie.

(przedruk za: ksiazki.wp.pl)

 

Free business joomla templates