This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Goście:

Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

Jesteś tutaj: Strona główna

Artykuły

Książki w formie elektronicznej w tramwajach w Gdańsku.

W 35 tramwajach kursujących po Gdańsku można od wtorku pobierać książki w formie elektronicznej na urządzenia mobilne typu tablet i smartfon.

"Na początek jest 100 tytułów zarówno z klasyki literatury polskiej, jak i zagranicznej. Jest też wiele lektur szkolnych. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie" - powiedział dziennikarzom dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Paweł Braun.
Wśród książek dostępnych w gdańskich tramwajach są m.in. "Pustelnia parmeńska" Stendhala, "Hamlet" Williama Szekspira, "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza, "Kordian" Juliusza Słowackiego i "Sklepy cynamonowe" Bruno Schulza.
Książki można ściągać na urządzenia mobilne za pomocą kodów QR znajdujących się na plakatach. Pobranie tytułu w zależności od jego objętości i szybkości łącza internetowego ma trwać maksymalnie kilka minut.
Na początku stycznia ruszyła akcja czytelnictwa w gdańskich tramwajach książek tradycyjnych. W 35 pojazdach znajdowały się dwie sznurkowe siatki, zawieszone na siedzeniu, a w nich po kilka tytułów. Książki jednak masowo znikały. Ze zbiorów bibliotecznych i z darów osób prywatnych umieszczono w tramwajach ok. tysiąca egzemplarzy.
"Niestety książki ginęły zbyt szybko, żeby wszyscy mogli z nich korzystać. Teraz chcemy przekazywać pasażerom tytuły w formie elektronicznej, a już w lecie być może książki na plaży" - dodał Braun.
Akcja promująca czytelnictwo objęła 35 nowoczesnych, niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów typu Pesa. Najdłuższa trasa jednej z linii między przystankami Łostowice-Świętokrzyska i Jelitkowem wynosi około godziny. Po torowiskach w Gdańsku jeździ ogółem ponad 100 tramwajów.

Free business joomla templates