This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Goście:

Odwiedza nas 51 gości oraz 0 użytkowników.

Jesteś tutaj: Strona główna

Artykuły

Przekazanie praw autorskich.

Na dźwięk słów "przekazanie praw autorskich" większość autorów drży ze strachu. Wyobrażają sobie, że utracą kontrolę nad swoim dziełem, że wydawnictwo pozbawi ich prawa do swobodnego decydowania o swoim utworze.

Musisz jednak pamiętać, że w myśl Ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawa autorskie dzielą się na osobiste i majątkowe (producenckie).

Prawa autorskiePierwsze z nich czyli prawa osobiste są niezbywalne. Oznacza to, że nie można sprzedać praw autorskich do własnego dzieła w ten sposób, że np. napiszesz książkę, a potem ją sprzedasz komuś innemu, kto podpisze się pod ową publikacją własnym imieniem i nazwiskiem. Obawy o utratę kontroli nad swoim dzieckiem w kwestii utraty własnego nazwiska są bezzasadne. Chodzi o sprzedaż praw autorskich, a ściślej — sprzedaż praw do wydania i sprzedaży Twojego dzieła. Oferując swój maszynopis do opublikowania jakiemuś wydawcy, proponujesz zakupienie praw do sprzedaży pod Twoim imieniem i nazwiskiem swojego dzieła. Z tym że, za to będziesz dostawał określoną kwotę — prowizję ze sprzedaży. Z kolei Wydawca aby nie być na bakier z prawem musi uzyskać od autora przekazanie praw autorskich do korzystania z utworu w określonych polach eksploatacji takich chociażby jak: utrwalanie i zwielokrotnianie utworu, obrotu egzemplarzami, na których utrwalono utwór czy też w zakresie rozpowszechniania utworu. Przekazanie praw autorskich musi być zawarte w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Rozpowszechnianie czyjegoś utworu bez zgody właściciela praw majątkowych do niego to przestępstwo z art. 116 Ustawy, za co w najgorszym wypadku można zarobić do 5 lat pozbawienia wolności. Dlatego niech autorzy nie dziwią się kiedy wydawca nalega na podpisanie umowy o przekazaniu praw autorskich. Po pierwsze nie ma czego się bać, bo prawa autora do utworu są niezbywalne a wydawca potrzebuje "oficjalnego papieru", że autor wyraził zgodę na wydanie, powielanie (drukowanie), i sprzedaż książki w jego imieniu.

 

Free business joomla templates